Glossary entry

English term or phrase:

coriander, cilantro

Bulgarian translation:

кориандър, силантро

Added to glossary by Kalinka Hristova
Feb 15, 2010 13:28
14 yrs ago
English term

coriander, cilantro

English to Bulgarian Other Nutrition Аюрведа
Уважаеми, колеги,

Интересувам се някой от вас знае ли каква е разликата между coriander и cilantro, защото в Lingvo като значение за coriander се дава "another term for coriander (esp. the leaves)". Тези две подправки обаче са включени в една таблица, класифицираща подправките, в която за определен тип хора се препоръчва да консумират coriander като полезна за тях подправка, но в същата таблица cilantro е включено в подправки, които се препоръчва да се консумират умерено.
Change log

Jun 19, 2014 05:33: Kalinka Hristova Created KOG entry

Discussion

lk_kovachev Feb 15, 2010:
На английски coriander означава самото растение (не само изсушено - вж. http://en.wikipedia.org/wiki/Coriander ), докато cilantro са листата на растението. Но на испански cilantro е самото растение (вж. http://es.wikipedia.org/wiki/Coriandrum_sativum ). Същият резултат може да получите от преводите за cilantro в английския и испанския речиници на Мультитран.
sasho73 (asker) Feb 15, 2010:
Извинете за така зададения въпрос, но не съобразих, а в самия въпрос съм допуснал грешка. Там, където е съм написал "за coriander се дава "another term for coriander (esp. the leaves)", да се чете "за cilantro се дава "another term for coriander (esp. the leaves)".
etale Feb 15, 2010:
Прочетете го докрай и решете Вие http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=411254
Kalinka Hristova Feb 15, 2010:
Така зададен, въпросът е за във форума Ако искате да го зададете в KudoZ, редно е да го разделите на две, за да можете да въведете отговорите в речника.

Proposed translations

+1
9 hrs
Selected

кориандър, силантро

Кориандърът у нас се използва преди всичко като билка, а през последните години все повече навлиза и като подправка. Известен е още като кишниш и колендро. В някои източници листата са наричани освен силантро, и китайски магданоз.

Ето какво се казва във "Фитотерапия", Йорданов Д. акад. проф., проф. П. Николов, проф. А. Бойчинов, Медицина и физкултура, София, 1969, Трето издание, стр. 125-126:

Coriandrum sativum L. — Кориандър, кишниш
Сем. Umbelliferae — Сенникоцветни
Описание. Едногодишно тревисто растение с право, високо 40—70 см, голо, в горната си част разклонено стъбло. Долните листа са едро нарязани, с дълги дръжки, горните са пересто нарязани, с тесни, заострени листчета. Растението е полигамно. Цветчетата са бели или розови, разположени в сложни сенници с дълги дръжки. Чашката е съставена от 5 нееднакви зъбеца; венчето е съставено от 5 несраснали, обратно-сърцевидни листчета с подгънати навътре връхчета; на периферните цветчета от сенника външните листчета са по-големи от тези на вътрешните; тичинките са 5; плодникът е съставен от 2 плодолиста, с долен яйчник. Плодът е сферичен, с 5 главни и 4 междинни прави надлъжни ребра. Цъфти в началото на лятото.
Разпространение. Средиземноморско растение, култивирано в някои южни райони на България. От известните досега две находища у нас — в Ивайловградско и Брезнишко, само първото би могло да се счита за естествено, а второто е адвентивно (плевелно).
Характерни свойства. Прясното растение и неузрелите плодове притежават неприятна миризма на дървеници. Узрелите плодчета имат приятна ароматна миризма и приятен вкус.
Дрога. Плодовете (Fructus Coriandri).
Съдържание. 0,8 до 1,5% етерично масло (Oleum Coriandri), чиято главна съставка е алифатният алкохол линалоол (60—70%), на който се дължи приятната миризма на маслото, респ. на дрогата. Маслото съдържа още и малки количества борнеол, гераниол, цимол, пинени, дипентен и др.
Действие и приложение. Кишнишът повишава апетита, подобрява храносмилането, действува спазмолитично при метеоризъм; предписва се още като секретолитично и откашлично средство.
Прилага се под форма на тинктура (Tinct. Coriandri) или на запарка: 1 чаена лъжичка счукани плодчета на 1 чаша вода (доза за 1 ден). Приемат се и цели плодчета (около 10 за доза, 1—2 пъти на ден).

Дотук с билколечебните свойства на билката Coriandrum sativum . Разликата между "кориандър" и "силантро" е, че "кориандър" се наричат сухите семена/плодове, а "силантро" - свежите листа.
Ето малко повече информация по темата:
http://www.gradinarstvo.hit.bg/koriandar.html
Кориандър/Силантро
Въпреки че не се използва често в българската кухня кориандърът е добре известно растение. Роднина е на повечето от най-популярните у нас свежи подправки - магданоз, целина, копър, девесил. Той е много популярна подправка в много кухни по-света, но не и у нас. Използват се както сухите семена/плодове (кориандър), така и свежите листа (наричани "силантро"). Аромата на семената е напълно различен от този на листата. Повечето хора намират аромата на семената за много приятен. Не така стоят нещата с аромата, или по-точно казано миризмата на листата. Много хора буквално се отвращават от тяхната миризма, а други я обожават. За тези, които не са опитвали силантро има лесен начин да придобиете представа за миризмата - много наподобява миризмата на миризливите буболечки от семейство Pentatomidae.

Както и още нещо за кулинарната му употреба:
http://www.rigana.net/?id=53
В световната кулинария се използва цялото растение. Листата се наричат силантро или китайски магданоз. Те подправят супи, яхнии, къри, зеленчуци, салати, риба, кисело мляко и доматени сосове. Плодовете се използват широко в източните кухни. Основна съставка са в къритата и в индийската гарам-масала. В Средния изток е популярен за ястия от кайма, наденици и яхнии. В кухнята на европейските народи плодовете служат главно за маринати заедно с бахар, дафинов лист и карамфил. Използват се и самостоятелно за ароматизиране на сирена и като подправка за джин.

Малко по-долу на същата страница, е обяснено и че:
Според Аюрведа кориандърът е подходящ за употреба от хора, които работят в трудни морално-психически условия. Той ще подобри устойчивостта им спрямо дразнителите и ще им помогне да понасят с търпение наглите, грубите и раздразнителните хора.

--------------------------------------------------
Note added at 9 hrs (2010-02-15 23:02:52 GMT)
--------------------------------------------------

Още нещо, понеже, съгласно подадения контекст, явно трябва да се направи разлика между "coriander" и "cilantro", тя би могла да бъде подадена и като "сушен кориандър/семена от кориандър" и "пресен кориандър", в случай, че искате да се придържате само към най-познатото и разпростратено название (и в случай, че текстът го позволява). Така или иначе, говорим за едно и също растение, което като повечето билки е познато под няколко наименования. А и "cilantro" е по-разпространено в Америките.
Peer comment(s):

agree StanleyTanaka
47 mins
Благодаря :)
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
+1
8 mins
English term (edited): cilantro са листата на кориандъра използвани за подправка или гарнитура, особено в мексиканската кух

чилантро са листа от кориандър използвани като подправка или гарнитура особено в мексиканската кухня

оксфордски речник -1998

--------------------------------------------------
Note added at 9 mins (2010-02-15 13:38:09 GMT)
--------------------------------------------------

разликата вероятно е в начина на приготвяне
Peer comment(s):

agree Ivan Klyunchev : силантро се чете. http://www.google.com/search?hl=en&q=силантро&btnG=Search&lr...
8 hrs
neutral Kalinka Hristova : "чилантро" е на руски; на български е "силантро"
8 hrs
Something went wrong...
36 mins

кориандър, колендро

може би се прави разлика в (силата на) действието на различните части от растението, а може просто да се избягва повторение (което за англ. език не е много характерно)
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search